API 5L X42 cjevovod – pregled
API 5L X42je ugljični čelik-srednje čvrstoćelinijska cijevstupanj standardiziran od straneAmerički institut za naftu (API)za sustave cjevovodnog transporta u industriji nafte, plina i vode. "X" označava-razred cjevovoda visoke čvrstoće, dok "42" predstavlja specificiranu minimalnu granicu tečenja (SMYS) od 42.000 psi (približno 290 MPa). API 5L X42 tehnički je ekvivalentan ISO 3183 stupnju L290 - oznaka "L290" odnosi se na istu minimalnu granicu razvlačenja od 290 MPa, tako da su dva naziva zamjenjiva na međunarodnim projektima.
API 5L X42 cijev se proizvodi u obabez šavovai zavareni oblici (ERW, LSAW, SSAW) i mogu se isporučiti u dvije razine specifikacije proizvoda -PSL1iPSL2- s PSL2 koji postavlja strože zahtjeve za kemijski sastav, mehanička svojstva, ispitivanje i sljedivost.
Kao početni-razred visoke-čvrstoće u redovnoj proizvodnji za primjene nafte i plina, X42 nudi izvrsnu ravnotežu čvrstoće, zavarljivosti i isplativosti-za umjerene{4}}tlačne prijenosne sustave. To je jedan od najekonomičnijih razreda API 5L na tržištu, zbog čega ga timovi za nabavu, izvođači radova na cjevovodima i EPC tvrtke širom svijeta specificiraju za sabirne vodove, distribucijske mreže plina i glavne cjevovode niskog-do-umjerenog tlaka.
Specifikacije cijevi API 5L X42
Cijev API 5L X42 proizvedena je u skladu sAPI specifikacija 5L(trenutno 46. izdanje), koji utvrđuje zahtjeve za bešavne i šavne čelične cijevi za cjevovodne transportne sustave. Donje tablice sažimaju kemijski sastav, mehanička svojstva i raspone dimenzija za Grade X42.
Dimenzionalne specifikacije
| Parametar | Raspon |
|---|---|
| Vanjski promjer (OD) | 10,3 – 914,4 mm (NPS 1/8 do NPS 36+; zavarene vrste do 100″+ na zahtjev) |
| Debljina stijenke | 2,77 – 59 mm (Popis 10 do Popis 160 / XXS; teži zidovi na zahtjev) |
| Duljina | Fiksna (6 m, 9 m, 12 m), jedna nasumična duljina (4–7 m), dvostruka nasumična duljina (7–12 m) ili prilagođena |
| Završeci cijevi | Ravni kraj (PE), zakošeni kraj (BE, 30 stupnjeva – 37,5 stupnjeva za zavarivanje), s navojem i spojkom |
| Površina i premaz | Crno / golo, lakirano, FBE, 3LPE, 3LPP, pocinčano (dostupno po narudžbi) |
Kemijski sastav
| Element | PSL1 (maks. %) | PSL2 (maks. %) |
|---|---|---|
| Ugljik (C) | 0.28 | 0.24 |
| mangan (Mn) | 1.30 | 1.30 |
| fosfor (P) | 0.030 | 0.025 |
| Sumpor (S) | 0.030 | 0.015 |
| Silicij (Si) | - | 0.40 – 0.45 |
| Vanadij (V) | - | 0.06 |
| Niobij (Nb) | - | 0.05 |
| Titan (Ti) | 0.04 | 0.04 |
PSL2 dodatno ograničava ekvivalent ugljika: CEIIWManje od ili jednako 0,43% i CEPcmManje od ili jednako 0,25% i zahtijeva potpuno mrvljeni čelik s fino-zrnastom praksom za bolju zavarljivost i žilavost.
Mehanička svojstva
| Vlasništvo | PSL1 | PSL2 |
|---|---|---|
| Granica tečenja, min | 290 MPa (42,100 psi) | 290 MPa (42,100 psi) |
| Granica razvlačenja, maks | Nije navedeno | 495 MPa (71,800 psi) |
| Vlačna čvrstoća, min | 415 MPa (60 200 psi) | 415 MPa (60 200 psi) |
| Vlačna čvrstoća, maks | Nije navedeno | 655 MPa (95 000 psi) |
| Omjer rastezanja-i-zatezanja, maks | Nije navedeno | 0.93 |
| Istezanje, min | 28% | 27% |
| Charpy V{0}}Test udarnog udara | Nije potrebno | Obavezno, veće ili jednako 27 J |
Vrijednosti istezanja su reprezentativne za uobičajene ispitne uzorke; točan minimum slijedi API 5L formulu istezanja na temelju površine poprečnog-presjeka ispitnog komada. Charpy zahtjevi ovise o stupnju, veličini i ispitnoj temperaturi prema API 5L.
PSL1 naspram PSL2 – ključne razlike
API 5L definira dvije razine specifikacije proizvoda za cjevovod. Odabir prave razine jedna je od najvažnijih odluka za nabavu cjevovoda:
| Zahtjev | PSL1 | PSL2 |
|---|---|---|
| Granica tečenja |
Samo minimum |
Minimum i maksimum |
| Vlačna čvrstoća | Samo minimum | Minimum i maksimum |
| Omjer-tezanja prema-tezanju | Nije navedeno | Maks. 0,93 (D > 323,9 mm) |
| Charpyjevo ispitivanje udarom | Nije potrebno | Obavezno (tijelo cijevi i zavar / HAZ) |
| Ugljik (C), maks | 0.28% | 0.24% |
| Sumpor (S), max | 0.030% | 0.015% |
| Fosfor (P), max | 0.030% | 0.025% |
| Ekvivalent ugljika (CE) | Nije navedeno | CEIIWManje od ili jednako 0,43; CEPcmManje ili jednako 0,25 |
| Kvaliteta čelika | Standard | Potpuno uništena, fina{0}}praksa; bez popravnih zavara na početnom materijalu |
| Sljedivost | Temeljeno-na partiji | Stroža dokumentacija temeljena na toplini- |
| NDT zahtjevi | Po standardu | Prema standardu + stroži kriteriji prihvaćanja |
PSL2 nameće stroža kemijska ograničenja, obvezna ispitivanja utjecaja i strožu kontrolu kvalitete, što ga čini zadani izbor za kritične primjene poput-prijenosa nafte i plina preko zemlje, offshore cjevovoda, niskih-temperaturnih usluga i kiselih radnih okruženja. Zbog strože kemijske kontrole i dodatnog testiranja, PSL2 cijev obično košta 5–15% više od PSL1 za isti stupanj i veličinu - premija koja se često opravdava povećanom sigurnošću i zavarljivošću na zahtjevnim projektima.
Vrste proizvodnje: Bešavne, ERW, LSAW, SSAW
Cijev API 5L X42 može se proizvesti pomoću četiri glavna procesa. Svaki tip odgovara različitim rasponima promjera i zahtjevima projekta:
Besprijekorno (SMLS)Bez zavarenog šava - jača, jednoličnija struktura. Idealno za-visoki tlak i kritične usluge, veličine cca. NPS 1/8–24″. |
ERW (električno otporno zavareno)Isplativi-i dimenzijski točni. Široko se koristi za distribuciju gradskog plina i sabirne vodove-manjeg promjera, cca. NPS 2–26″. |
LSAW (uzdužno zavareno pod praškom)Ravni-zavareni šavovi, poželjni za srednje-do-velike promjere u-cjevovodima za prijenos na velike udaljenosti, približno. 16″–60″ OD. |
SSAW (spiralno zavareno pod praškom)Spiralno -zavaren, ekonomičan za vrlo velike promjere u vodovima za prijenos vode i ulja, do 100″+ OD. |
Zahtjevi za testiranje
Svaki proizvodni lot cijevi API 5L X42 pregledava se kako bi se osigurala potpuna usklađenost sa zahtjevima specifikacije:
| Stavka inspekcije | Metoda ispitivanja | Sadržaj/zahtjev inspekcije |
|---|---|---|
| Analiza kemijskog sastava | Spektrometarska analiza | Provjerava da postoci elemenata (C, Mn, P, S, itd.) zadovoljavaju granice PSL1 ili PSL2 |
| Mehanička ispitivanja | Stroj za ispitivanje rastezanja | Potvrđuje da granica razvlačenja, vlačna čvrstoća i istezanje zadovoljavaju specifikacije razreda |
| Hidrostatičko ispitivanje | Jedinica za ispitivanje hidrostatskog tlaka | Svaka se cijev testira kako bi se potvrdio integritet tlaka i nepropusnost-nepropusnosti |
| Ne{0}}ispitivanje bez razaranja (NDT) | Ultrazvučni (UT) ili vrtložni (ET) | Otkriva unutarnje i površinske nedostatke bez oštećenja cijevi |
| Charpyjevo ispitivanje udarom | Stroj za ispitivanje udarom | Obavezno za razrede PSL2; ispituje tijelo, zavar i ZUT (za zavarenu cijev) kako bi se osigurala otpornost na lom |
| Ispitivanje savijanjem / Ispitivanje spljoštenosti / Ispitivanje tvrdoće | Ispitivač savijanja, preša za ravnanje, ispitivač tvrdoće | Provjerava duktilnost zavara, sposobnost deformacije i tvrdoću materijala |
| Dimenzionalna i vizualna inspekcija | Precizni mjerni alati, vizualni pregled | Provjerava OD, debljinu stijenke i kvalitetu površine; defekti ne smiju prelaziti 12,5% nazivne debljine stijenke |
Hidrostatsko ispitivanje (kritično): PSL1 dopušta pneumatske alternative; PSL2 nalaže hidrostatsko ispitivanje (držati više od ili jednako 5 sekundi bez propuštanja).

Primjena cijevi API 5L X42
Cijev API 5L X42 naširoko se koristi u projektima cjevovoda u više industrija:
| ndustry | Tipične namjene |
|---|---|
| Nafta i plin | Prijenosni cjevovodi za sirovu naftu i prirodni plin, sabirni vodovi, protočni vodovi, distribucijski sustavi |
| Distribucija plina | Gradske mreže za distribuciju i opskrbu plinom (op-gradske mreže niskog tlaka) |
| Kemijska industrija | Transport kemijskih tekućina i industrijskih medija u procesnim postrojenjima i rafinerijama |
| Pučina i podmorje | Cijevi za offshore platforme, podmorski cjevovodi i usponi (PSL2 s paketom žilavosti) |
| Građevinsko inženjerstvo | Primjene za mostove, pilote i konstrukcijske potpore |
| Energetska tranzicija | CO2transport za projekte hvatanja, korištenja i skladištenja ugljika (CCUS). |
Pakiranje i otprema
Pakiranje po narudžbi (drvene kutije za uzorke, specijalizirani sanduci, označavanje -specifično za projekt ili označavanje bar-kodom) dostupno je na zahtjev. Foto i video dokaz pakiranja može se dostaviti prije otpreme.

FAQ
Što X42 znači u API 5L cijevi?
"X" označava visoko{0}}vrstu cjevovoda, a "42" predstavlja specificiranu minimalnu granicu tečenja od 42 000 psi (približno 290 MPa).
Koja je razlika između API 5L X42 PSL1 i PSL2?
PSL2 ima strože zahtjeve, uključujući niže granice ugljika (0,24% u odnosu na 0,28%), sumpora (0,015% u odnosu na 0,030%) i fosfora, obvezno ispitivanje udarom po Charpyju, ograničenja maksimalnog razvlačenja i vlačne čvrstoće, kontrole ekvivalenta ugljika i strožu kontrolu kvalitete i sljedivost. PSL2 je zadana za kritične, offshore, niske-temperature i kisele servisne aplikacije.
Koja je granica razvlačenja cijevi API 5L X42?
Minimalna granica razvlačenja je 42 000 psi (290 MPa) i za PSL1 i za PSL2. Za PSL2, najveća granica razvlačenja je ograničena na 495 MPa (71,800 psi) kako bi se zajamčila duktilnost.
Koja je razlika između cijevi X42 i X52?
X52 ima višu minimalnu granicu tečenja (52 ksi u odnosu na 42 ksi) i vlačnu čvrstoću (66 ksi u odnosu na 60 ksi), uglavnom postignutu većim sadržajem mangana. X52 odgovara aplikacijama s višim-tlakom; X42 nudi bolju ekonomičnost, istezanje i sposobnost oblikovanja za sustave s umjerenim{9}}tlakom.
Koje čelične cijevi mogu biti certificirane prema API 5L X42?
I bešavne i zavarene cijevi - ERW, LSAW i SSAW - mogu se proizvesti prema specifikacijama API 5L X42, u PSL1 ili PSL2.
Koje su glavne primjene cijevi API 5L X42?
X42 cijev ima široku primjenu u prijenosu nafte i plina, sabirnim i protoknim vodovima, mrežama za distribuciju plina, prijenosu vode, kemijskom transportu, offshore komunalnim vodovima i strukturnim primjenama.
Koji je tipični raspon vanjskog promjera za cijev X42?
Cijev API 5L X42 dostupna je od NPS 1/8 do NPS 36+ (OD 10,3 mm do preko 900 mm); zavarene vrste mogu doseći 100″+ OD na zahtjev.
Može li se cijev API 5L X42 koristiti u kiseloj (H2S) usluga?
Standardni PSL1 X42 nije namijenjen za teške kisele usluge. Klase PSL2 X42S s kontroliranim sadržajem sumpora i HIC / SSC testiranjem prema NACE MR0175 i NACE TM0284 kvalificirane su za blago-do-umjereno kiselo okruženje.





