Nov 12, 2024 Ostavite poruku

ASTM A106 Razred B u odnosu na API 5L Razred B cijevi: Kemija, čvrstoća i razlike u uslugama

Dva slična razreda, dvije različite dužnosti

ASTM A106 stupanj B i API 5L stupanj B specifikacije su cijevi od ugljičnog-manganskog čelika koje pokrivaju bešavne i zavarene cijevi, a obje postavljaju minimalnu vlačnu čvrstoću od 415 MPa (60 ksi). Budući da podaci o snazi ​​izgledaju gotovo identično, dva se razreda često međusobno zamjenjuju, a ipak su napisani za različite usluge. ASTM A106 je specifikacija-cjevovoda za tlak-za povišene{9}}temperature, dok je API 5L specifikacija-cijevovoda za transport nafte i plina. Cijev može biti dvostruko-certificirana za oba, ali samo kada mlin kvalificira svaku toplinu prema svakoj klauzuli oba dokumenta.

Usporedba kemijskog sastava

Element ASTM A106 stupanj B API 5L stupanj B (PSL1)
Ugljik, max % 0.30 0.28
% mangana 0.29 - 1.06 1,20 maks
Fosfor, max % 0.035 0.030
Sumpor, max % 0.035 0.030
% silicija 0,10 min nije navedeno

Praktična razlika leži u ugljiku i manganu. A106 stupanj B dopušta do 0,30 % ugljika, dok API 5L stupanj B ograničava ugljik na 0,28 % i dopušta mangan do 1,20 %. API 5L također ograničava fosfor i sumpor na 0,030 % svaki, dok A106 dopušta 0,035 %. Silicij je kontrolirani minimum od 0,10 % u A106, što odražava praksu dezoksidacije potrebnu za visoko{14}}temperaturnu čvrstoću. Odabir API 5L PSL2 rute dodatno pooštrava ograničenja i ograničava kombinirani sadržaj vanadija, niobija i titana, zbog čega je cijev PSL2 uobičajeni izbor za niske-temperature ili kiselu upotrebu.

Mehanička svojstva

Vlasništvo ASTM A106 stupanj B API 5L stupanj B
Minimalna granica razvlačenja 240 MPa 241 MPa (PSL1); 245 MPa za L245 (PSL2)
Minimalna vlačna čvrstoća 415 MPa 415 MPa
Minimalno istezanje 20 % Izračunato prema formuli u API 5L, općenito veće za uobičajene debljine stijenki
Ispitivanje utjecaja Samo ako je navedeno u narudžbi Naručena opcija u PSL1; zahtijeva PSL2 za određene projektne temperature

A106 Grade B utvrđuje svoje vrijednosti izravno u tablicama standarda, što testiranje prihvatljivosti čini jednostavnim, ali ostavlja manje prostora za-jače varijante. API 5L Grade B izražava izduženje kroz formulu, tako da traženi broj raste s promjerom i debljinom stijenke; ovo je jedan od razloga zašto sam certifikat tvornice ne dokazuje zamjenjivost.

Prijave i opseg usluge

ASTM A106 stupanj B: kotlovske cijevi i kolektori, pregrijači, ekonomajzeri, izmjenjivači topline, rafinerijske i petrokemijske procesne cijevi i drugi dijelovi pod tlakom gdje ASME B31.1 ili ASME B31.3 upravlja proračunom debljine stijenke.

API 5L stupanj B: kopneni i offshore prijenosni cjevovodi, sabirni vodovi, ubrizgavanje vode i komunalni cjevovodi dizajnirani prema ASME B31.4 ili ASME B31.8, gdje dimenzije cijevi, kvaliteta zavara i zavarljivost na terenu odlučuju za kupnju.

Serije vanjskog promjera i debljine stijenke također se razlikuju. A106 cijev se obično naručuje prema rasporedima ASME B36.10M, dok se API 5L linijska cijev naručuje prema dimenzionalnim tablicama API 5L, koje se protežu na veće promjere i definiraju debljine stijenki za projektiranje prijenosa.

Točke odabira i naručivanja

Prvo odredite projektni kod jer ASME B31.1, B31.3, B31.4 i B31.8 ukazuju na različite specifikacije cijevi za isti projektirani tlak.

Navedite razinu specifikacije proizvoda za API 5L. PSL2 donosi obvezna ne-destruktivna ispitivanja, čvršću kemiju, maksimalni omjer istezanja-na{-tezanje od 0,93 i Charpyjeve zahtjeve za udar.

Za vlažnu kiselu upotrebu dodajte zahtjeve za materijal prema NACE MR0175 / ISO 15156 i potvrdite ograničenja tvrdoće koja se primjenjuju na gotovu cijev.

Zahtijevajte EN 10204 3.1 potvrdu o ispitivanju mlina za bilo koji stupanj i uskladite toplinski broj s oznakom cijevi i zapisom o hidrostatičkom ispitivanju.

Nemojte miješati dvije specifikacije u jednoj narudžbi bez dvostruke certifikacije jer bi sljedivost mogla biti dovedena u pitanje tijekom pregleda treće-strane.

FAQ

P: Može li se cijev ASTM A106 razreda B koristiti kao linijska cijev API 5L razreda B?
Samo ako je cijev dvostruko-certificirana. Certifikat mora pokazati sukladnost s API 5L dimenzijskim tolerancijama, pregledom zavarenih šava i označavanjem, a ne samo s mehaničkim vrijednostima A106.

P: Koji je stupanj bolji-za parovod visoke temperature?
ASTM A106 Grade B je konvencionalni izbor, jer su njegova kemija i minimum silicija namijenjeni za rad na-tlaku povišene temperature prema ASME B31.1.

P: Jesu li vrijednosti tlaka za dva stupnja jednake?
Ne. Dopušteno naprezanje dolazi iz projektnih tablica kodova, a izračun debljine stijenke također ovisi o navedenom vanjskom promjeru i toleranciji, koji se razlikuju između tlačnog cjevovoda i cjevovoda.

P: Treba li cijev API 5L razreda B ispitati na udar?
To je opcionalno u PSL1 i naručuje se kao dodatni zahtjev, ali PSL2 nameće Charpy testiranje za stupnjeve i debljine stijenke obuhvaćene standardom kada to zahtijeva projektna temperatura ili specifikacija kupca.

P: Kako kupac može razlikovati dvije ocjene u dvorištu?
Provjerite šablonu ili žig na cijevi, toplinski broj i certifikat mlina: cijev API 5L označena je specifikacijom i razinom specifikacije proizvoda, dok je cijev A106 označena razredom i primjenjivom oznakom stijenke.

Pošaljite upit

whatsapp

Telefon

E-pošte

Upit